Seriál Alf: 5 vecí, ktoré o Alfovi potrebuješ vedieť

Seriál Alf bol dlhé roky nielen večernou zábavou pre mnohých televíznych divákov z celého sveta. Kde sa vlastne mimozemšťan Alf vzal, čím sa relácia preslávila a kde si pozrieť seriál online? Tu nájdeš 5 veci, ktoré o Alfovi potrebuješ vedieť.

Jedného dňa pristál na Zemi mimozemšťan. Volal sa Alf. Tým začal tento úspešný americký sitkom v hlavnej úlohe s Paulom Fuscom. Malý chlpatý mimozemšťan s veľkým nosom a veľmi pestrým jedálničkom, skladajúcim sa okrem iného aj z mačiek, sa veľmi zblížil s rodinou Tannerových – otcom Williom, matkou Kate a deťmi Lynn a Brien. Tí ho s láskou prijali medzi seba. Ale nie vždy bolo toto spolužitie pozemšťanov s mimozemšťanom ľahké. Alf napriek tomu nikdy nestratil svoj humor.

Hlavná postava seriálu Alf - mimozemšťan z plenéty Melmac.

Čo vlastne znamená „Alf“?

Seriál Alf je americký rodinný sci-fi sitcom, ktorý sa vysielal v rokoch 1986 až 1990. Titulnou postavou je priateľský mimozemšťan Alf, vlastným menom Gordon Shumway, ktorý so svojou kozmickou loďou stroskotá priamo v garáži rodiny Tannerových.

Samotné slovo Alf je v preklade akronym z označenia „astronaut lunárnej flotily“, v origináli z „Alien Life Form“. Slovenských prekladom môže byť aj „mimozemská životná forma“, prípadne „atypická ľudská forma“.

Ako vznikol seriál Alf?

Postavu si vymyslel Paul Fusco ako hračku pre svoju rodinu, z času na čas ju dokonca používal na strašenie svojich deti. Keď sa v roku 1985 stretol s producentmi Bernnie Brillsteinom a Tomom Patchettom, sformovali základnú ideu seriálu a oslovili Brandona Tartikoffa z NBC. Tomu sa námet zapáčil a mohlo sa začať natáčať. Seriál sa nakrúcal v rokoch 1986 až 1990 a podieľalo sa na ňom 12 režisérov.

Alf sa hýbal vďaka trom bábkohercom, kvôli ktorým kulisári vyrobili do drevenej dlážky niekoľko poklopov. Alfove ústa, reč a jednu labku ovládal autor seriálu Paul Fusco, ktorý dokonca natočil prvých šesť dielov. Ďalší bábkoherec mával druhou labkou a tretí riadil grimasy tváre a pohyby uší.

Pre účely seriálu vytvorili dve figuríny. Jednu využívali na zábery na celú postavu – v nej sa skrýval herec, Mihály Mészáros. Išlo o pôvodom maďarského herca, ktorý meral iba okolo 84 centimetrov, mal vrodenú rastovú chybu. Tvorcovia napokon usúdili, že najlepšie bude natáčať iba hornú časť postavy. Pokiaľ bol teda Alf v zábere len od pása hore, ovládali ho bábkari.

Sitcom Alf má štyri sezóny. Tvorcovia vyrobili 99 epizód a tri hodinové špeciály rozdelené na dve časti. Spolu bolo teda vydaných 102 epizód seriálu. Neskôr naň nadväzoval aj televízny film Project: ALF.

V slovenčine nadaboval hlavnú postavu Stano Dančiak, ktorý ale seriál nepovažuje za svoj dabingový vrchol. Napriek tomu jeho kniha spomienok z pera Jána Štrassera dostala názov Stano „Alf“ Dančiak. Dokonca má vo svojej obývačke uložené dve plyšové postavičky.

Melmac: plánéta, z ktorej Alf pochádza

Gordon Shumway (alias Alf) je mimozemšťan z planéty Melmac. Obyvatelia tejto planéty uvádzajú vždy dva dátumy narodenia, aby dostávali viac darčekov. Preto sa Alf narodil 12. augusta a 2. októbra 1756.

Melmac je planéta, ktorá sa nachádzala šesť parsekov za nadkupou Hydra-Centaurus. Melmac mal purpurový povrch, modrú trávu, fialové slnko a zelenú oblohu. Na Melmacu boli iné podmienky a pomery. Prach aj štrk mali rovnakú hodnotu ako platina alebo zlato. Vďaka tomu, že Alf mal veľa týchto materiálov vo svojej rakete, si mohol Lynn kúpiť luxusné auto. Všeobecne sa domnieva, že Melmac vybuchol v dôsledku fatálnej zrážky miestnych obľúbených lodiek.

Rodina zo známeho humorného sitcomu Alf.

Čo Alf a mačky?

Čo ďalšie o Alfovi potrebuješ vedieť? Má obrovskú chuť do jedla! V jednom z dielov priznal, že 8 z 10 orgánov, ktoré v tele má, sú žalúdky. Na Melmacu boli bežným jedlom mačky, preto jeho najobľúbenejším pokrmom je KSR (mačka na slanine s paradajkami).

Alf je tiež problematický, sarkastický, neupravený aj cynický a má sklony k poverčivosti. Najhoršie vraj je, keď mu cez cestu prebehne čierna mačka s puškou.

Alf si v úvodnej časti seriálu pochutnáva, okrem iného, aj na pive. Postava sympatického mimozemšťana sa však stala rýchlo obľúbenou postavou aj medzi deťmi, a preto sa tvorcovia rozhodli, že s alkoholom Alf prestane, aby šiel čo najlepším príkladom aj deťom. Alf preto od konca prvej série viac alkohol neochutnal.

Názvy epizód podľa populárnych piesní

Takmer každá z epizód seriálu Alf je pomenovaná podľa niektorej populárnej piesne. Okrem niekoľkých špecifických časti ako „Alfove Vianoce“ tvorcovia takmer všetky zo 102 epizód nazvali podľa popových skladieb.

Boli tam odkazy na všetkých od Beatles „When I’m Sixty-Four“ až po Duran Duran „Hungry Like the Wolf“.


Hoci bol seriál populárny, skončil prakticky zo dňa na deň. Tvorcovia nikdy nevytvorili pokračovanie, aj keď v poslednej epizóde je na konci napísané „Pokračovanie nabudúce“. Žiadny ďalší diel ale neprišiel, hoci štáb sa o pokračovanie pokúšal.

Posledné roky sa povráva, že sa pripravuje ďalší film s Alfom. Uvidíme, čo je na tom pravdy. Snáď sa máme na čo tešiť!

Toto bolo 5 vecí, ktoré o Alfovi potrebuješ vedieť. Pozri si tiež: